Nažalost, barijere i nedostaci još uvijek su prisutni u svim područjima svakodnevnog života osoba s invaliditetom. A pogotovo onih koji se s time susreću u stranoj državi, na stranom jeziku.
Mnogi kada je riječ o invaliditetu pomisle samo na osobe u invalidskim kolicima. Međutim, invaliditet je višestruk, a postoje i nevidljivi invaliditeti. Poteškoće u učenju, kronične i mentalne bolesti, također se mogu smatrati invaliditetom. Nije važno je li invaliditet nešto s čime se pojedinac rodi ili je stanje uzrokovano nesrećom ili bolešću. Na ovoj stranici možete saznati više o pravima i mogućnostima pomoći za osobe s invaliditetom u Njemačkoj.
#ostaniznatiželjan i saznaj sve o pravima osoba s invaliditetom u Njemačkoj!
Što se smatra invaliditetom u Njemačkoj?
Invaliditet se definira kao ograničenje fizičkih, psihičkih ili mentalnih sposobnosti koje traje dulje od šest mjeseci i sprječava osobu da živi životom tipičnim za svoju dob. Invaliditet ne uključuje samo fizičke nedostatke ili neurodiverzitet (npr. poteškoće u učenju), već i kronične bolesti (kao što su reumatizam, multipla skleroza, rak) i mentalne bolesti.
Postoji nekoliko stupnjeva invaliditeta (na njemačkom: “Grade von Behinderung” ili “GdB”) u rasponu od 20 do 100. Što je vaš GdB veći (tj. što je vaš invaliditet teži), to više potpore dobivate od države. Vaš liječnik će odrediti koliki je vaš GdB.
Invaliditet se smatra teškim ako je stupanj invaliditeta 50 ili više.
Gotovo svaka četvrta osoba u Njemačkoj ima službeno priznati teški invaliditet ili živi s nekom kroničnom bolešću
Podržava li Njemačka osobe s invaliditetom?
Njemačka podupire osobe s invaliditetom kako bi nadoknadili nedostatke s kojima se moraju suočiti zbog svog stanja. Ova se uredba naziva “naknada za nedostatak” („Nachteilsausgleich“). Osobe s invaliditetom mogu, na primjer, imati posebnu medicinsku njegu, pomoć pri traženju posla ili zaštitu od otkaza.
Neke od dodatnih beneficija su i pomoćnici u kućanstvu, potpora za troškove brige o djeci, besplatno korištenje autobusa i vlakova, prijevremena mirovina te
niži porezi. Ali nema svaka osoba s invaliditetom pravo na sve ove posebne potpore. Vaše osobno stanje određuje hoće li se takve opcije podrške odnositi na vas i kako od njih možete imati koristi.
Da biste podnijeli zahtjev za državnu potporu, prvo se morate prijaviti za “Invalidsku iskaznicu” (“Schwerbehindertenausweis”). Samo osobe s teškim invaliditetom (GdB od 50 ili više) mogu dobiti ovu karticu. Da biste podnijeli zahtjev za invalidsku iskaznicu morate ispuniti odgovarajući obrazac i predati ga zajedno sa svim svojim liječničkim potvrdama svom lokalnom uredu za mirovinsko osiguranje (“Versorgungsamt”).
Odgovarajući ured možete pronaći na schwerbehindertenantrag.de
U slučaju da je vaš GdB niži od 50, još uvijek možete imati koristi od potpore koja vam je potrebna pod nekim okolnostima. Da biste to učinili, potražite pomoć u savjetovalištu.
Imajte na umu: Možete podnijeti zahtjev za invalidsku iskaznicu bez obzira na svoj boravišni status, što znači da čak i ako ste još uvijek u postupku azila ili imate tolerirani boravak (“Duldung”), još uvijek možete dobiti invalidsku karticu.
Jesu li tvrtke u Njemačkoj dužne zaposliti osobu s invaliditetom?
Prema (SGB IX), tvrtke privatnog i javnog sektora s najmanje 20 radnih mjesta općenito su dužne zaposliti najmanje 5 % osoba sa službeno priznatim teškim invaliditetom. To ispadne na 20 osoba, jedna sa invalditetom. Ako ne ispoštuju ovu obvezu, plaća se kompenzacijski porez.
U Njemačkoj se obveza zapošljavanja radnika s invaliditetom odnosi na 168 693 poduzeća i poduzeća, od kojih je 102 529 moralo platiti naknadu u 2023.
Samo oko jedne trećine svih poduzeća s više od 20 djelatnika ispunilo je obvezu zapošljavanja prema Saveznoj agenciji za zapošljavanje
Gdje možete pronaći savjetodavne usluge i podršku u Njemačkoj?
Savjetovališta u vašem području možete pronaći OVDJE. Unesite naziv svog grada i potražite azil, prebivalište ili pravna savjetovališta u blizini. Sva savjetovališta također pružaju podršku osobama s invaliditetom.
Na primjer, možete otići u Migracijsko savjetovalište za odrasle ili ako ste mlađi od 27 godina, potražite savjet od Youth Migration Service (JMD) u vašem području. Osoblje u obje organizacije govori različite jezike.
Također možete pristupiti posebnom savjetovanju za osobe s invaliditetom (na njemačkom jeziku) na teilhabeberatung.de.
Alternativno, možete kontaktirati jednu od pet organizacija i udruga koje nude podršku osobama s invaliditetom u Njemačkoj – gdje možete pronaći detaljne informacije o svakodnevnom životu, pravu, radu, zdravstvenom osiguranju i raznim drugim stvarima vezanim uz osobe s invaliditetom (na njemačkom):
- Savezna udruga slijepih i slabovidnih (“Deutscher Blinden – und Sehbehindertenverband” DBSV)
- Savezna udruga osoba s tjelesnim i višestrukim invaliditetom (“Bundesverband für Körper und Mehrfachbehinderte” BVKM)
- Savezna udruga za osobe s invaliditetom (“Bundesverband Selbsthilfe Körperbehinderter e. V.“, BSK)
- Njemačka udruga gluhih (“Deutscher Gehörlosenbund“)
- Savezna udruga za doživotnu pomoć osobama s mentalnim poteškoćama (” Bundesvereinigung Lebenshilfe für Menschen mit geistiger Behinderung “)
Gdje mogu potražiti podršku za djecu s poteškoćama u razvoju u Njemačkoj?
Ured za skrb o mladima u vašoj općini ili okrugu odgovoran je za djecu s poteškoćama u razvoju i nudi savjete i podršku obiteljima. Na www.jugendaemter.com naći ćete Ured za socijalnu skrb mladih koji je odgovoran za vas. Da biste saznali više o svojim pravima i mogućnostima, također možete posjetiti www.familienratgeber.de i www.kindergesundheit-info.de. Nadalje, na www.bvkm.de pronaći ćete korisnu brošuru o djeci s poteškoćama u razvoju i njihovim potrebama, a na www.patiententelefon.de možete imati koristi od zbirke poveznica i kontakt informacija za roditelje.
Uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u redovne škole promiče se u Njemačkoj, ali ta djeca također mogu pohađati specijalizirane škole, koje su prilagođene njihovim posebnim potrebama. Ured za socijalnu skrb mladih koji je nadležan za vas ili Youth Migration Service (JMD) u vašem području mogu vam pružiti konkretnije savjete.
Tko smije koristiti parkirališna mjesta i javne toalete namijenjene osobama s invaliditetom?
Na parkirno mjesto za osobe s invaliditetom („Behindertenparkplatz“) smijete parkirati samo ako imate osobnu iskaznicu za „teške invalide“ i tzv. „parkirnu dozvolu za osobe s invaliditetom“ („Behindertenparkausweis“). Parkirna dozvola za osobe s invaliditetom obično se izdaje samo osobama s “izuzetno smanjenom pokretljivošću” (šifra: aG) ili slijepim osobama (šifra: “Bl”). U nekim saveznim državama osobe s teškim invaliditetom, tj. oznake “G” i “B” dobivaju i invalidsku dozvolu za parkiranje. Osobe s teškim invaliditetom bez invalidske parkirne dozvole ne smiju parkirati na parkirno mjesto za invalide.
Tijelo nadležno za vaš zahtjev (za dozvolu za parkiranje za osobe s invaliditetom) može se razlikovati od grada do grada. Pitajte svoju lokalnu općinu ili gradsku upravu gdje možete zatražiti dozvolu za parkiranje.
Važno: Ako parkirate na parkirno mjesto za osobe s invaliditetom bez dozvole za parkiranje za osobe s invaliditetom, morat ćete platiti kaznu. Također, vaš automobil može biti odvučen o vašem trošku.
Javni zahodi za osobe s invaliditetom u servisnim zonama, na željezničkim kolodvorima, u pješačkim zonama itd. općenito nisu slobodno dostupni. Da biste ga mogli koristiti, potreban vam je takozvani “Euro ključ” ili “Euroschlüssel”. Ovim posebnim ključem možete otključati i koristiti sve toalete za osobe s invaliditetom diljem Europe. Ključ možete zatražiti od “Kluba osoba s invaliditetom i prijatelja” (Club Behinderter und ihrer Freunde) uz naknadu od 23 eura. Preduvjet za to je da imate iskaznicu za osobu s teškim invaliditetom s jednim od sljedećih kodova: aG, B, H ili BL. Pravo imaju i osobe s težim hendikepom ID s oznakom G ako im je GdB (stupanj invaliditeta) 70 ili više.
U slučaju zahoda za osobe s invaliditetom u restoranima, hotelima ili tvrtkama, vlasnik određuje jesu li ti zahodi dostupni i osobama bez invaliditeta. Općenito, međutim, vrijedi sljedeće: WC-i za osobe s invaliditetom trebali bi biti besplatni za one ljude kojima su stvarno potrebni.