Bilo da ste već trudni ili razmišljate o bebi – iščekivanje djeteta, pogotovo u drugoj zemlji, može biti jednako uzbudljivo i zastrašujuće. Srećom, Njemačka je jedna od najboljih zemalja na svijetu za osnivanje obitelji. Ovdje je sve što trebate znati o medicinskoj skrbi, birokratskim koracima i običajima tijekom trudnoće u Njemačkoj.
#ostaniznatiželjan i saznaj sve o trudnoći u Njemačkoj
Kako izgleda prenatalna njega (trudnoća) u Njemačkoj?
Njemačka nudi izvrsnu prenatalnu skrb s javnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem koje pokriva temeljite redovite preglede, tečajeve pripreme za porod i specijaliziranu podršku primalja tijekom trudnoće, kao i tijekom i nakon poroda.
Testovi za trudnoću (Schwangerschaftstest) široko su dostupni u Njemačkoj i možete ih kupiti u drogerijama, ljekarnama ili online. Troškovi variraju između 3 i 15 eura ovisno o marki.
Ako je vaš test pozitivan, trebali biste zakazati prvi pregled kod liječnika oko 8. tjedna trudnoće u Njemačkoj. U Njemačkoj postoji mnogo ginekologa – lako možete pronaći ginekologa putem internetskih platformi Doctolib ili Jameda– omogućuju vam da pronađete ginekologa (ili druge stručnjake) u svojoj blizini i da izravno zakažete termin putem web stranice.
Kako izgledaju prenatalni pregledi u Njemačkoj?
Prema njemačkim Mutterschaftsrichtlinien (smjernicama za majčinstvo), svaka buduća majka ima pravo na otprilike 10 do 12 pregleda prije porođaja, koje u cijelosti pokriva njemačko zdravstveno osiguranje. Na preglede treba ići svaka četiri tjedna, dva puta tjedno nakon 32. tjedna trudnoće i svaka dva dana nakon izračunatog termina poroda.
Uključena su ukupno tri ultrazvučna pregleda, obično zakazana za 3., 6. i 8. mjesec trudnoće. Ako se smatra visokorizičnom trudnoćom, obavljaju se dodatni ultrazvučni pregledi koje pokriva vaše zdravstveno osiguranje. Test tolerancije glukoze za otkrivanje dijabetesa u trudnoći dodatno se radi između 22. i 24. tjedna trudnoće.
Svi ultrazvučni pregledi, liječnički pregledi i rezultati pretraga dokumentiraju se u takozvanu Mutterpass (majčinu putovnicu), koju će vam dati vaša primalja ili ginekolog, obično nakon prvog tromjesečja. Strogo se preporučuje da Mutterpass nosite sa sobom cijelo vrijeme trudnoće. Zatrebate li liječničku pomoć, sve informacije vezane uz trudnoću bit će odmah dostupne liječnicima.
Imajte na umu: Bez obzira na to jeste li trudni, preporučljivo je posjetiti ginekologa barem jednom godišnje. U Njemačkoj te troškove pokriva zdravstveno osiguranje. Međutim, ako ste još u postupku azila, troškovi će biti pokriveni samo ako imate akutne bolove ili ako ste trudni.
Pokriva li njemačko osiguranje prenatalno dijagnostičko testiranje?
Prenatalno dijagnostičko testiranje nije dio redovite prenatalne skrbi u Njemačkoj, ali je dostupno za visokorizične trudnoće ili na zahtjev. Takozvani “skrining u prvom tromjesečju” može se obaviti u 12. tjednu kako bi se provjerili potencijalni poremećaji kromosoma, ali se u većini slučajeva mora pojedinačno platiti. Troškovi variraju između 150 i 250 eura.
Ako vam trebaju dodatne pretrage, onda vam zdravstveno oisguranje može ponuditi trudnički budžet do 200 eura što ima na primjer BARMER osiguranje – to možete vidjeti OVDJE
Kako pronaći babicu u Njemačkoj?
Sve trudnice u Njemačkoj imaju pravo na babicu tijekom cijele trudnoće te tijekom i nakon poroda. Prenatalne preglede (osim ultrazvučnog pregleda i prenatalne dijagnostike) može provoditi vaša primalja umjesto vašeg ginekologa. Budući da se primalje fokusiraju samo na trudnoću, porod i njegu novorođenčadi, one nude specijaliziranu podršku u fokusiranijem i osobnijem okruženju, dopuštajući više vremena za raspravu o pojedinačnim pitanjima ili potencijalnim brigama.
Nažalost, važno je znati da broj aktivnih primalja u Njemačkoj stalno opada, stoga, ako ste zainteresirani za babicu, trebali biste krenuti u potragu što je ranije moguće, najbolje u prvim tjednima trudnoće. To je osobito istinito u velikim gradovima, ruralnim područjima ili s bebama koje se trebaju roditi ljeti, budući da većina primalja ima djecu i uzima slobodno vrijeme tijekom školskih praznika.
Ja sam vam zato pronašao babicu u Njemačkoj, zove se Ana Varzić i može vam pomoći da se pripremite na porod bez stresa
Kako pronaći tečaj za pripremu poroda u Njemačkoj?
Tečajeve pripreme za porođaj (Geburtsvorbereitungskurse) možete pronaći u mnogo različitih oblika u Njemačkoj. Postoje online verzije kao i osobni tečajevi. Osobni tečajevi koje nude bolnice, primalje ili rađaonice podijeljeni su u različite sesije na više tjedana ili se održavaju tijekom vikenda.
Dokle god certificirana primalja vodi tečaj, zdravstveno osiguranje pokriva troškove za trudnicu. Ovisno o osiguranju, očevi/partneri, prijatelji ili obitelj koji se žele pridružiti tečaju moraju platiti dio kotizacije ili do ukupnog iznosa tečaja.
Gore spomenuta Ana Varzić također nudi privatno savjetovanje i/ili tečaj za pripremu poroda, a detalje vidite na njenom Instagram profilu poviše
Gdje trudnice rađaju u Njemačkoj?
Oko 95% beba u Njemačkoj rađa se u bolnicama s centrima za rađanje ili porodima kod kuće kao mogućim alternativama.
Kao buduća mama, slobodni ste odabrati bolnicu u kojoj ćete roditi i niste obavezni poroditi u vama najbližoj bolnici. Kad birate bolnicu, bitno je potražiti bolnicu s Kreissaalom, što je odjel za porod u Njemačkoj. U slučaju visokorizične trudnoće ili ovisno o vašim željama, može biti korisno potražiti bolnice s pridruženim odjelom za intenzivnu njegu novorođenčadi (Neugeborenen Intensivstation) ili dječjim odjelom.
Predbilježba u željenoj bolnici prije poroda u Njemačkoj vrlo je dobra ideja. To obično uključuje davanje vaših podataka, raspravu o vašim preferencijama i dobivanje odgovora na sva pitanja koja biste mogli imati. Uobičajeno je da bolnice otvaraju registracije nakon 34. tjedna trudnoće, iako to može biti drugačije. Međutim, iako nije uobičajeno, Kreissaal bi mogao biti u potpunom kapacitetu kada započne porod. Iako ćete u takvom slučaju uvijek dobiti uputnicu za drugu bolnicu, može biti korisno imati pri ruci osobni plan B kako biste se osjećali malo manje preopterećeni ako se takva situacija dogodi.
Koja su majčinska prava i obiteljske beneficije u Njemačkoj?
Njemačka nudi mnoge beneficije trudnicama i obiteljima, kao što su porodiljni dopust, Elternzeit i financijska potpora za vaše dijete u obliku Kindergelda i u nekim slučajevima Kinderzuschlaga. Morate obavijestiti svog poslodavca i zdravstveno osiguranje o svojoj trudnoći kako biste imali koristi od njih. Najčešće je vijest o trudnoći sa svojim poslodavcem podijeliti nakon 12. tjedna. Za to bi bilo idealno da od ginekologa dobijete službenu potvrdu o trudnoći, koju ćete također morati predati svom zdravstvenom osiguranju.
Iako možete podnijeti zahtjev za Elterngeld i Kindergeld tek nakon što se vaše dijete rodi, toplo preporučamo da ispunite obrasce za prijavu i pripremite potrebne dokumente dok ste trudni. Postupak prijave za Elterngeld zna biti potpuno zbunjujući, a rad na njemu nije način na koji želite provesti prve dane života svoje bebe.
Koja prava imam kao trudnica ako imam ugovor o radu na određeno vrijeme ili na probnom radu?
Pravo na zaštitu majčinstva imate i ako imate ugovor o radu na određeno vrijeme. Međutim, prestankom ugovornog radnog odnosa gubite i pravo na zaštitu majčinstva.
Imajte na umu: ako imate ugovor na određeno vrijeme i vaš ugovor istječe tijekom trudnoće, vaš poslodavac ne mora obnoviti vaš ugovor. U tom slučaju trebate pronaći novi posao ili se prijaviti kao tražitelj posla.
Pravo na zaštitu majčinstva imaju i osobe na stručnom osposobljavanju – odnosno Ausbildungu. Razdoblje Ausbildunga možete produljiti zbog trudnoće. Za to morate podnijeti zahtjev nadležnoj strukovnoj komori.
Koji su birokratski koraci nakon poroda u Njemačkoj?
Nakon rođenja djeteta čekaju vas mnoge birokratske radnje.
Priprema dokumenata uključuje:
- Kopija putovnice/osobne iskaznice majke ili oba roditelja, ako postoji
- Rodni list majke ili oba roditelja, ako postoji
- Vjenčani list, ako postoji
- Izjava o imenu djeteta (guglajte Namenserklärung + vaš grad/zemljopisno područje-kako biste dobili traženi obrazac)
Imajte na umu: da biste prijavili svoju bebu i dobili njen rodni list, morate imati službeno prevedene sve strane dokumente. Budući da je vremenski okvir za prijavu djeteta kratak, trebali biste prevesti dokumente tijekom trudnoće.
Također imajte na umu: ako niste u braku, ali želite da oba roditelja budu navedena u rodnom listu, morat ćete dobiti takozvanu Izjavu o očinstvu i Izjavu o skrbništvu u vašem lokalnom uredu za mlade (Jugendamt).
Kako prijaviti dijete u svojoj državi za državljanstvo?
Ako želite da vaše dijete ima i vaše državljanstvo, onda trebate dogovoriti termin u vašem konzulatu u Njemačkoj, donijeti potvrdu o rođenju djeteta i vaše osobne dokumente. Ispunite oš jedan formular u konzulatu i dijete ima jedno od državljanstava kojem vi pripadate 🙂
Razmišljajte o vrtiću na vrijeme!
Čuvanje djece dostupno je za djecu od otprilike tri mjeseca; međutim, većina djece kreće u Kita (jaslice) ili vrtić nakon navršene godine. Mjesta su vrlo ograničena, stoga je najbolje početi tražiti mogućnosti čuvanja djece tijekom trudnoće i prijaviti se za mjesta u vrtiću godinu dana unaprijed.
Pronađite pedijatra!
U Njemačkoj su redoviti pregledi, koji se nazivaju U-Untersuchungen, obvezni za praćenje razvoja bebe. Prvi pregled kod pedijatra trebali biste zakazati 4 do 5 tjedana nakon poroda ili čak i ranije ako ste rodili kod kuće ili u rađaonici. Obratite se pedijatrima u svom području dovoljno rano da se raspitate o njihovoj sposobnosti primanja novih pacijenata.
Kako odabrati ime svog djeteta u Njemačkoj?
Iako vrijede posebna pravila, roditelji u Njemačkoj prilično su slobodni pri odabiru imena za svoje dijete. Prema njemačkom zakonu o imenima (Namensrecht), djetetovo ime:
- Mora biti prepoznatljivo kao ime (bez uobičajenih riječi, imena gradova ili prezimena)
- Ne smije biti uvredljivo ili smiješno
- Ne može biti duže od pet imena
U konačnici je na vašem lokalnom Standesamt (matičnom uredu) da odobri ili odbije djetetovo ime. Neke su obitelji bile uspješne dajući djeci imena koja bi drugi matični uredi u Njemačkoj vjerojatno zabranili.
Značajna razlika u odnosu na mnoge druge zemlje je da dijete u Njemačkoj može imati samo jedno prezime. Ako jedan ili oba roditelja imaju dva prezimena, dijete može imati samo jedno.
Imajte na umu: njemački zakon o imenima odnosi se samo na njemačke državljane- mi možemo davati imena kako želimo po zakonima koji vrijede u našim državama.
Gdje mogu potražiti savjete i podršku?
U Njemačkoj postoje brojna savjetovališta za trudnice. Oni vam mogu pružiti savjete i podršku u vezi sa svim vašim pitanjima u vezi s trudnoćom – jedan od ovih centara u vašem području možete pronaći na web stranici familienplanung .de. Osim toga, možete nazvati hitnu telefonsku liniju za trudnice 24 sata dnevno na broj 0800 40 40 020 . Osoblje govori mnoge jezike i može vam pružiti besplatne i anonimne savjete o svim relevantnim temama.
Za više informacija o trudnoći također možete posjetiti zanzu.de i pronaći više korisnih savjeta o tom pitanju na mnogo različitih jezika.
Trebate nekoga tko će za vas popuniti formulare za dječje dodatke?
Projekt Njemačka u suradnji s Nemačka na dlanu vam nude kompletnu pomoć i podršku prilikom popunjavanja formulara za dječje dodatke! Prijavite se ovdje i prebacite birokratske probleme na nas: