Ako se pitate što trebate učiniti da biste studirali u Njemačkoj, a zbunjeni ste količinom dostupnih informacija o tome koje korake trebate poduzeti, na pravom ste mjestu. Proces studiranja u Njemačkoj kao međunarodnog studenta pojednostavio sam vam u 8 jednostavnih koraka koje morate proći.
#ostaniznatiželjan i slijedi ovih 8 koraka kako bi ispunio svoj san o studiranju o Njemačkoj!
1. Pronađite studijski program u Njemačkoj
Pronalaženje sveučilišta i odabir studijskog programa koji odgovara vašim interesima prvi je korak u planiranju studija u Njemačkoj.
To ne bi trebao biti veliki problem jer su dostupna mnoga sveučilišta i nebrojeni studijski programi – čija je kvaliteta nedvojbeno na svjetskoj razini. Bez obzira u kojem smjeru želite ići u životu, sigurno će se naći studijski program koji će odgovarati vašim željama i budućim planovima.
Predlažem vam da razmislite o studijskom programu i počnete razmišljati o vašim opcijama najmanje 3 mjeseca prije konačne odluke.
Pronalaženje sveučilišta i studijskog programa je vrlo važno jer to određuje sve.
A OVDJE vam se nalazi popis svih sveučilišta u Njemačkoj.
2. Ispunite sve zahtjeve
Sada kada ste odlučili koje sveučilište i koji studijski program želite pohađati, morate provjeriti sve uvjete. U tu svrhu provjerite web stranicu sveučilišta i odjeljak s uvjetima za upis. Ako postoje stvari koje ne razumijete, nemojte se ustručavati kontaktirati izravno sveučilište.
Zahtjevi za upis razlikuju se ovisno o sveučilištu i vrsti kolegija koji odaberete, pa vam preporučujem da više puta pročitate odjeljak s uvjetima. Neispunjavanje svih uvjeta na vrijeme i dokumenti koji nedostaju najčešći su problemi koji se događaju u ovoj fazi i oba mogu dovesti do odgođenog upisa ili čak odbijanja vaše prijave. Kako biste izbjegli takvu mogućnost, te dokumente morate pripremiti na vrijeme.
Na primjer, da biste pristupili standardiziranom testu znanja njemačkog jezika, morate pohađati tečaj jezika u trajanju od najmanje tri mjeseca. Ako počnete učiti njemački od nule, potrebno vam je puno više vremena.
Morate započeti s pripremom svojih dokumenata najmanje 4 mjeseca prije prijave za svoje mjesto na sveučilištu, jer često dolazi do kašnjenja u obradi zbog birokracije!
3. Naučite njemački jezik
Vaš uspjeh na sveučilištu uvelike ovisi o vašim vještinama njemačkog jezika, čak i ako je vaš program na engleskom jeziku. Posjedovanje solidnog znanja njemačkog jezika jamči vam da ćete razumjeti materijale za učenje, razumjeti ono što se uči na predavanjima i istovremeno moći pravilno izraziti svoje misli.
Učenje njemačkog od nule može biti teško, ali ako počnete rano, do trenutka kada dođete u Njemačku, govorit ćete njemački savršeno.
Razina jezika koju morate poznavati ovisi od studija do studija, ali najčešće će vam za studiranje u Njemačkoj biti potrebna razina B2/C1 poznavanja jezika
4. Pronađite financijske izvore
Sljedeći korak je osigurati da imate potrebna financijska sredstva za život i studiranje u Njemačkoj . Prema važećem zakonu, svaki strani student koji nije iz EU-a ili EGP-a mora imati odgovarajuća financijska sredstva za financiranje svog boravka u Njemačkoj tijekom studija.
Međunarodni student u Njemačkoj mora posjedovati minimalno 11.208 eura što se procjenjuje kao dovoljno da student pokrije troškove života za prvu godinu studija. Ovaj iznos novca treba položiti na bankovni račun koji je blokiran u Njemačkoj (Sperrkonto)
Naziva se blokiranim računom jer zahtijeva od vlasnika računa da položi unaprijed određeni iznos novca, kako je odredila vlada, prije dolaska u Njemačku. Ovaj paušalni iznos tada se može povući samo u mjesečnim isplatama. Od 1. siječnja 2024. godišnji obvezni depozit je 11.208 eura, a najviše što možete podići svaki mjesec (za studente) je 934 eura.
5. Podnošenje prijave
Nakon ponovne provjere dokumenata za prijavu, vrijeme je da predate prijavu. Prijava se može podnijeti putem interneta, ali neka sveučilišta mogu primati samo prijave osobno ili poštom. Obratite se svom sveučilištu da vidite na koji način možete podnijeti prijavu. Većina njemačkih sveučilišta dio je nacionalne sveučilišne online platforme za prijavu poznate kao UniAssist. Osim toga, postoje sveučilišta koja na svojim web stranicama imaju svoju internetsku platformu za upis.
Ovisno o tome koju razinu studija pohađate u Njemačkoj, postupci prijave malo se razlikuju.
6. Nabavite svoju njemačku studentsku vizu
Ako ste student koji dolazi iz zemlje koja nije članica EU i EEA, morate dobiti njemačku studentsku vizu.
Međunarodni studenti u Njemačku mogu dovesti članove obitelji, uključujući supružnike i djecu, putem njemačke vize za spajanje obitelji (Visum zur Familienzusammenführung) dok građani iz EU zemalja mogu ući bez vize, ali im je potrebna boravišna dozvola
Provjerite jeste li osigurali odgovarajuća financijska sredstva za studiranje u Njemačkoj. Jedan od najlakših i najboljih načina da uvjerite vlasti da imate dovoljno novca da pokrijete troškove studiranja i života je otvaranje tzv. blokiranog bankovnog računa.
Zajedno s ostalim dokumentima, njemačko veleposlanstvo/konzulat u vašoj matičnoj zemlji također će od vas tražiti da dobijete policu zdravstvenog osiguranja prije nego što vam odobri studentsku vizu!
7. Pronađite smještaj
Sada kada ste službeno primljeni student u Njemačkoj i imate studentsku vizu, morate razmisliti o mjestu gdje ćete živjeti. Smještaj u Njemačkoj za međunarodne studente nije tako skup, ali normalno je da kao strani student morate nastojati pronaći financijski najprikladnije mjesto za život.
Imajte na umu da je pronalaženje smještaja u Njemačkoj svake godine sve teže zbog ograničenog broja studentskih domova i zajedničkih stanova. Zbog toga mnogi studenti imaju vrlo stresan period.
Koju god vrstu smještaja odabrali, vjerojatno ćete imati cimere. Kao međunarodnom studentu, preporučam da izaberete njemačke cimere jer ćete puno lakše naučiti njemački ili poboljšati svoje jezične vještine. Također ćete moći naučiti sve o životu u Njemačkoj i pokupiti pregršt korisnih savjeta i ideja!
Wohngemeinschaft ili WG (dijeljenje stana) je način na koji većina međunarodnih studenata odlučuje živjeti dok pohađa školu u Njemačkoj. Osim smanjenja troškova, WG smještaj sastavni je dio studentskog života .
WG partyji su poznati u Njemačkoj. Oni su sjajan način za sklapanje novih prijateljstava i upoznavanje drugih studenata iz cijelog svijeta. Ako imate puno posla na fakultetu, a možda i honorarno, odlasci na zabave idealno su vrijeme za druženje i opuštanje.
Preporučamo da ovom problemu date zasluženi prioritet jer bi vas moglo koštati mnogo vremena i novca da pronađete rješenje ako smještaj ne nađete rano. Imajući to na umu, možete pokušati pronaći smještaj putem interneta prije nego sletite u Njemačku i platiti početni depozit da biste osigurali svoje mjesto.
Studentski domovi u prosjeku koštaju oko 266,83 eura, zajednički stanovi (WG) oko 363 eura, a privatni stanovi obično 820 eura, iako se cijene mogu znatno razlikovati ovisno o mjestu stanovanja
8. Upišite se na svoje sveučilište
Studiranje u Njemačkoj je besplatno, ali ipak ćete morati platiti upisninu koja se kreće između 150 i 250 €. Osim toga, morat ćete platiti kartu za semestar da biste besplatno koristili javni prijevoz tijekom 6 mjeseci.
Za upis na sveučilišni studij u Njemačkoj morate se osobno pojaviti u upravnom uredu svog sveučilišta i predati sljedeće dokumente:
- Vaša važeća putovnica
- Fotografija za putovnicu
- Vaša viza ili boravišna dozvola
- Popunjena i potpisana prijavnica
- Priznata strana svjedodžba o završenom školovanju (originalni dokumenti ili ovjerene preslike)
- Pristupno pismo
- Dokaz o zdravstvenom osiguranju u Njemačkoj i poznavanju jezika
- Potvrda o uplati naknade
Nakon upisa uprava Sveučilišta će vam izdati upisni dokument (studentsku iskaznicu) koji kasnije možete koristiti za prijavu boravišne dozvole i pohađanje nastave.
Važna napomena: Morate ponovno upisati svaki semestar nakon završetka prethodnog i opet ćete morati pokriti iste troškove upisa!