Njemačko državljanstvo prvenstveno se temelji na “jus sanguinis” (pravo krvi) temeljem kojeg se državljanstvo stječe podrijetlom. Međutim, postoje posebni slučajevi u kojima djeca rođena u Njemačkoj mogu dobiti državljanstvo pod izvanrednim okolnostima. Važno je razumjeti kada je to primjenjivo i tko točno ispunjava uvjete kako biste izbjegli bilo kakvu zabunu oko statusa državljanstva.
#ostaniznatiželjan i saznaj kako tvoje dijete rođeno u Njemačkoj može dobiti njemačko državljanstvo!
Moje dijete je rođeno u Njemačkoj. Dobiva li onda automatski njemačko državljanstvo?
Dijete rođeno u Njemačkoj smatrat će se njemačkim državljaninom po rođenju ako u trenutku poroda (barem) jedan roditelj ima njemačko državljanstvo ili legalno boravi u Njemačkoj (barem) 5 godina i ima stalnu boravišnu dozvolu (“Niederlassungserlaubnis”).
Uz njemačko državljanstvo, vaše dijete može imati i državljanstvo vaše domovine!
Ako niste u braku i samo djetetov otac ima njemačko državljanstvo (ili legalno boravi u Njemačkoj najmanje 5 godina i ima stalnu boravišnu dozvolu), otac mora službeno priznati očinstvo kako bi dijete moglo dobiti njemačko državljanstvo.
Ako nijedan od roditelja ne ispunjava gore navedene uvjete, dijete neće automatski dobiti njemačko državljanstvo!
Mogu li dobiti boravišnu dozvolu ako moje dijete ima njemačko državljanstvo?
Ako imate dijete njemačkog državljanstva, možete dobiti boravišnu dozvolu za spajanje obitelji ili “Familiennachzug zu Deutschen” (§28 stavak 1, rečenica 1, br. 3 Zakona o boravku ). Ovu vrstu boravišne dozvole možete dobiti čak i ako ste već u Njemačkoj.
Preduvjet je da stvarno brinete o djetetu, što možete dokazati predočenjem izjave o zajedničkom roditeljskom skrbništvu (“gemeinsame Sorgerechterklärung”). Posjedovanje takvog dokumenta znači da dijelite skrbništvo nad svojim djetetom sa svojim partnerom. Onaj tko ima pravo na skrbništvo odgovoran je za brigu o djetetu. On/ona odlučuje npr. koji će vrtić ili školu dijete pohađati, s kim će se družiti i gdje će živjeti.
Međutim, kada su roditelji sklopili građanski brak, oboje automatski imaju zajedničko skrbništvo nad djecom.
Inače, majka ima isključivo skrbništvo.
Ako majka želi dijeliti pravo na skrbništvo s djetetovim ocem, oba roditelja moraju podnijeti takozvanu “izjavu o skrbništvu” (“Sorgerechtserklärung”) nadležnom Uredu za skrb o mladima. Ured za socijalnu skrb mladih koji je odgovoran za vas možete pronaći na jugendaemter.de
Osim “izjave o skrbništvu”, također ćete morati predočiti sljedeće dokumente prilikom podnošenja zahtjeva za boravišnu dozvolu:
- Važeću putovnicu
- Rodni list djeteta u kojem je Vaše ime navedeno kao majka/otac
- Izjava drugog roditelja ili drugi dokaz koji dokazuje da stvarno brinete o djetetu (u slučaju da vi i vaše dijete ne živite pod istim krovom)
Ne morate dokazivati da su imate dovoljno sredstava za život, što znači da možete dobiti boravišnu dozvolu čak i ako primate pomoć od Zavoda za zapošljavanje ili Ureda za socijalnu skrb.
Nakon 3 godine života u Njemačkoj s takvom boravišnom dozvolom, možete podnijeti zahtjev za trajnu boravišnu dozvolu prema §28 stavak 2 Zakona o boravku . Preduvjet za dobivanje dozvole stalnog boravka je da se i dalje brinete o djetetu i da možete dokazati da imate osnovno znanje njemačkog jezika (A1).
Trebate nekoga tko će za vas popuniti formulare za dječje dodatke?
Projekt Njemačka u suradnji s Nemačka na dlanu vam nude kompletnu pomoć i podršku prilikom popunjavanja formulara za dječje dodatke! Prijavite se ovdje i prebacite birokratske probleme na nas:
Što znači priznanje očinstva (“Vaterschaftsanerkennung”)?
Ako niste u braku, otac djeteta može priznati očinstvo, odnosno službeno prihvatiti dijete kao svoje biološko dijete. Tek kada otac prizna očinstvo dužan je davati uzdržavanje i tek tada dijete može imati državljanstvo oca. Da bi priznali očinstvo, djetetovi roditelji moraju zajedno otići u Ured za skrb o mladima u mjestu svog prebivališta – nadležni ured možete pronaći na jugendaemter.de
Usluga priznanja očinstva je besplatna. Majka sa sobom mora ponijeti “Mutterpass, osobnu iskaznicu i rodni list. Otac također mora predočiti osobnu iskaznicu i rodni list.
Inozemni rodni listovi moraju biti prevedeni od strane ovlaštenog tumača!
Ako pokušavate proći postupak priznanja očinstva nakon poroda, morate predočiti i rodni list vašeg djeteta. Bez potrebnih dokumenata priznanje očinstva obično nije moguće.
Što mogu učiniti kada otac ne priznaje očinstvo?
Ako otac djeteta ne želi priznati očinstvo, možete podnijeti zahtjev Obiteljskom sudu za utvrđivanje očinstva („Antrag auf Feststellung der Vaterschaft“).
Obiteljski sud će tada narediti “test očinstva” (“Vaterschaftstest”). Test očinstva uspoređuje DNK navodnog oca i djeteta kako bi se dokazalo je li on djetetov biološki otac. Obiteljski sud koji je za vas nadležan možete pronaći na gerichtsverzeichnis.de .