Koja je to dobra plaća u Njemačkoj u 2026?

Kratki sadržaj

Vodič za sve koji ovdje rade i žive

1.940 € početak sredine za samca 3.630 € kraj sredine za samca 6.050 € relativno bogati

Stigne ti ponuda za posao, a ti ne znaš je li to puno ili malo. Kolege ne pitaš, jer se o plaći u Njemačkoj rijetko govori. Dobra plaća u Njemačkoj ovisi o tome koliko ti ostane na računu i koliko ljudi od toga živi.

Institut der deutschen Wirtschaft (IW) objavio je 19.10.2026. nove granice za pet vrsta kućanstava. Iz njih se vidi gdje počinje sredina, gdje završava i odakle počinju relativno bogati. Brojke su neto iznosi, pa ih ne miješaj s bruto plaćom iz ugovora.

Ovdje su sve granice na jednom mjestu, kalkulator u koji upišeš svoj neto iznos i koraci kako provjeriti ponudu prije nego što je potpišeš.

Koja je plaća dobra u Njemačkoj 2026?

Samac je u srednjoj skupini s 1.940 do 3.630 € neto mjesečno, prema IW-u. Ispod 1.450 € počinje relativno siromaštvo, a od 6.050 € relativno bogatstvo.

Granice za samca, neto mjesečno

SkupinaIznos
relativno siromašniispod 1.450 €
niža sredina1.450 do 1.940 €
sredina1.940 do 3.630 €
viša sredina3.630 do 6.050 €
relativno bogatiod 6.050 €

Sve se računa od srednjeg prihoda (Median) od 2.419 € mjesečno, iz podataka za 2024. Tko ima 60 % tog iznosa ili manje, relativno je siromašan. Tko ima 250 % ili više, relativno je bogat.

Laički rečeno: poredaj sve ljude u Njemačkoj po prihodu, od najmanjeg do najvećeg. Onaj točno u sredini ima medijan. Pola ljudi ima manje od njega, a pola više.

Ovo su neto iznosi cijelog kućanstva. Bruto plaću iz ugovora ne smiješ izravno uspoređivati s ovom tablicom.

Kalkulator
Gdje je tvoje kućanstvo u odnosu na druge?
Upiši neto iznos.

Granice IW-a objavljene 19.10.2026., iz podataka za 2024. Cijene po gradovima i imovina nisu uključene. Informativni izračun.

Upiši svoj neto iznos u kalkulator, pa odmah vidiš gdje si.

Kolika plaća treba obitelji s djecom u Njemačkoj?

Granice rastu sa svakom osobom u kućanstvu, ali se ne udvostručuju. Par je u sredini s 2.900 do 5.440 €, a par s dvoje djece s 4.060 do 7.620 € neto.

Donja i gornja granica po kućanstvu, neto mjesečno

KućanstvoRelativno siromašni doRelativno bogati od
samac1.450 €6.050 €
samohrani roditelj, dijete do 14 godina1.890 €7.860 €
par bez djece2.180 €9.070 €
par, jedno dijete do 14 godina2.610 €10.890 €
par, dvoje djece do 14 godina3.050 €12.700 €

Sredina po kućanstvu, neto mjesečno

KućanstvoNiža sredina doSredina doViša sredina do
samac1.940 €3.630 €6.050 €
samohrani roditelj, dijete do 14 godina2.520 €4.720 €7.860 €
par bez djece2.900 €5.440 €9.070 €
par, jedno dijete do 14 godina3.480 €6.530 €10.890 €
par, dvoje djece do 14 godina4.060 €7.620 €12.700 €

Laički rečeno: dvoje ljudi dijeli stan, struju i perilicu, pa im ne treba dvostruko više novca. Zato par računa kao 1,5 osobe, a dijete do 14 godina kao još 0,3.

Dijete od 14 godina nadalje računa se više, pa su tada i granice više. Koliko dijete stvarno košta, izračunali smo u tekstu koliko košta odgoj djeteta.

Što se računa u neto prihod kućanstva?

Računaju se svi prihodi svih članova kućanstva, nakon poreza i doprinosa. Plaća je samo jedan dio tog iznosa.

Što ulazi u izračun

PrihodRačuna se
plaća i vlastiti posaoda
mirovinada
prihodi od kapitalada
državna davanjada
ušteđena stanarina u vlastitom stanune

Laički rečeno: bruto je iznos iz ugovora. Neto je ono što ti sjedne na račun.

Razliku bruto i neto te zašto dio plaće ne vidiš nikad, objasnili smo u tekstu o prosječnoj plaći u Njemačkoj.

Kako provjeriti je li ponuda za posao dobra?

Pretvori bruto u neto, dodaj ostala primanja kućanstva i usporedi s granicom. Zatim provjeri plaću za svoje zanimanje i cijene u svom gradu.

Pet koraka prije potpisa

  1. Izračunaj neto iz bruto iznosa. Rezultat ovisi o tvojoj poreznoj klasi.
  2. Zbroji sve neto prihode kućanstva, ne samo novu plaću.
  3. Upiši zbroj u kalkulator i pogledaj svoju skupinu.
  4. Provjeri plaću za svoje zanimanje u Entgeltatlasu Zavoda za zapošljavanje.
  5. Usporedi iznos sa stanarinom i troškovima u gradu gdje živiš.

IW ne gleda cijene po gradovima ni imovinu. Isti iznos u Münchenu vrijedi manje nego u Leipzigu.

Laički rečeno: Entgeltatlas je službena tablica plaća po zanimanjima. Tamo vidiš što drugi ljudi u tvom poslu stvarno dobivaju.

Tek nakon ovih pet koraka znaš je li ponuda dobra za tebe.

Rastu li plaće u Njemačkoj brže od cijena?

Da, za sada rastu. U drugom tromjesečju 2026. realne plaće bile su 1,5 % više nego godinu prije, prema Saveznom statističkom uredu.

Plaće i cijene, drugo tromjesečje 2026. u odnosu na godinu prije

PokazateljPromjena
plaće prije inflacije+4,1 %
potrošačke cijene+2,5 %
realne plaće+1,5 %

Laički rečeno: realna plaća pokazuje koliko možeš kupiti. Ako ti plaća naraste 3 %, a cijene 3 %, u novčaniku si na istom.

Prosjek ne znači da to vrijedi za tebe. Usporedi svoju lanjsku i današnju plaću za isti mjesec, pa znaš imaš li argument za razgovor o povišici.

Što napraviti s ovim brojkama?

Provjeri svoju skupinu u kalkulatoru i gledaj je zajedno s troškovima svog grada. Granice pokazuju gdje stojiš u odnosu na druge, a ne koliko ti treba za život.

Ako želiš znati koliko ti poreza ostaje na plaći, nastavi s vodičem o poreznim klasama u Njemačkoj.

Newsletter | Svaki tjedan
Želiš prvi saznati novosti iz Njemačke?

Ostavi email i svaki tjedan ti šaljemo novosti, ponude i edukativni sadržaj.

Najčešća pitanja

Prema IW-u samac je u srednjoj skupini s 1.940 do 3.630 € neto mjesečno. Iznad toga je viša sredina, a od 6.050 € počinju relativno bogati.
To ovisi o poreznoj klasi i o tome tko još živi od tog novca. Granice vrijede za neto prihod cijelog kućanstva, pa bruto iznos prvo pretvori u neto. Zatim ga usporedi s granicom za svoje kućanstvo.
Par s dvoje djece mlađe od 14 godina u srednjoj je skupini s 4.060 do 7.620 € neto mjesečno. U taj iznos ulaze svi prihodi kućanstva, a ne samo jedna plaća.
Da, IW koristi iste granice za cijelu Njemačku i ne uzima u obzir cijene po gradovima. Isti iznos zato u skupljem gradu vrijedi manje.
Temelje se na europskoj anketi o prihodima, s podacima za 2024. Srednji prihod u toj anketi iznosi 2.419 € mjesečno. Današnje plaće zato mogu biti više od tih brojki.

Podrži Projekt Njemačka

Pomogli smo ti? Počasti nas kavom.

Svi tekstovi na Projekt Njemačka su besplatni i takvi ostaju. Ako ti je ovaj uštedio vrijeme, živce ili novac, jedna virtualna kava pomaže da nastavimo pisati.

Počasti kavom

Već više od 130 ljudi nas je počastilo.

OBAVIJEST: Imajte na umu da moji savjeti ne zamjenjuju pravne, porezne ili financijske savjete. Kako biste razjasnili vaša pravna ili financijska pitanja, molim vas da se posavjetujete s odgovarajućim stručnjacima (npr. odvjetnicima, poreznim savjetnicima ili financijskim savjetnicima). Unatoč velikoj pažnji i savjesnom istraživanju, greške se ne mogu isključiti. 

Besplatna checklista

Gdje u Njemačkoj plaćaš previše

Deset ugovora koje jednom godišnje treba provjeriti, redom od najhitnijeg roka. Šaljemo ti je na email kao PDF.

  • Auto osiguranje, zubi, povrat poreza i zdravstveno
  • Rokovi i iznosi provjereni na službenim izvorima
  • Za svaku stavku usporedba na našem jeziku

Upisom dobivaš checklistu i newsletter Projekta Njemačka. Odjava je jedan klik u svakom mailu. Pravila privatnosti